VANDAŞ

Reklam

Bizden HaberlerKışın evlerde dedektör şart

KIŞ aylarının gelmesiyle artan doğalgaz kullanımı, zehirlenmelerine karşı kullanılan alarm ve dedektör pazarına talebi arttırdı. Özellikle sobalı evlerde alarm cihazı bulunmadığına dikkat çeken yetkililer, zehirlenmelerin büyük bir kısmının soba ve şofbenden dolayı gerçekleştiğini belirtti.

Konutlarda doğalgaz kaçağı, karbonmonoksit zehirlenmesi ve gaz sıkışmalarını önceden tespit eden dedektörlerin fiyatı 35 TL’den başlıyor.

Her eve alarm takılması gerektiğini bildiren yetkililer, şunları söyledi:“Alarm, tavana yakın monte edilmeli. Sektörde sezon yeni başladı. Satışların birkaç hafta içinde artacağını tahmin ediyoruz. Zehirlenmeler yüzünden gerçekleşecek ölümlerin çok az bir harcama yapılarak önüne geçilebilir. Ancak, bu cihazlara yönelik yapılan sahtekarlıklara dikkat etmek ve uygun cihazları satın almak gerekiyor. Doğalgazlı evlerde kullanılan alarm cihazı ortamdaki doğalgaz kaçağını algılıyor. Karbonmonoksit dedektörü ise hem kombili, hem de sobalı evlerde kullanılabiliyor.

Sobalı evlerde odun ve kömür yandıktan sonra bacada meydana gelebilecek sorunlar sonrasında ortama karbonmonoksit gazı salınabilir. Bacadaki tıkanmalarda dışarı atılamayan bu gaz, zehirlenmelere neden olabiliyor. Dedektör, ortamdaki gazı ve karbonmonoksiti algılayıp uyarıyor ve tehlike sınırının aşılmasına engel oluyor.”